Penali odlučili pobjednika: Senegalci su prvaci Afrike

321
Mogli su Senegalci do vodstva već u šestoj minuti večerašnje utakmice, ali je penal Maneu odbranio golman Egipta

Na stadionu "Olembe" u glavnom gradu Kameruna, Žaundeu, večeras je odigrano finale Afričkog kupa nacija između selekcija Senegala i Egipta.

Trofej najboljih u Africi na kraju su podigli fudbaleri Senegala koji su slavili večeras boljim izvođenjem penala.

Nakon 90 minuta bilo je 0:0, da bi utakmica otišla u produžetke gdje također nije bilo golova.

Već u 6. minuti mogli su Senegalci do 1:0, ali je penal Maneu odbranio egipatski golman Gabaski.

Nakon toga nije prikazana previše kvalitetna utakmica do odmora, Senegalci su imali laganu dominaciju, nešto agilniji i opasniji po gol protivnika bio je Sar, dok je na drugoj strani uglavnom pokušavao zaprijetiti Salah solo prodorima, ali bez uspjeha.

I u nastavku su Senegalci bili agilniji, opasniji, ali do pogotka nisu mogli, dok su se Egipćani na drugoj strani uglavnom oslonili na inidividualni potez Salaha koji je bio odlično markiran.

Nakon 90 minuta također nije bili pobjednika, pa se otišlo u dodatnih pola sata gdje i dalje nismo dobili slavljenike.

Duel su odlučili penali gdje se staloženiji bili Senegalci i osvojili naslov prvaka Afrike.

TOK UTAKMICE

4:2 - Mane pogađa za pobjedu i veliko slavlje Senegalaca!

3:2 - Lašin je sada promašio, Mane može donijeti trofej Senegalu!

3:2 - Vode ponovo Senegalci golom Dienga!

2:2 - Hamdi pogađa sad za poravnanje Egipćana!

2:1 - Promašuje i Sar!

2:1 - Ostaje Senegal u prednosti, Abdelmonem pogađa stativu!

2:1 - Dialo prizemnim udarcem donosi novu prednost Senegalu.

1:1 - Egipćanin Zizo zakucava loptu za poravnanje.

1:0 - Kulibali pogađa mrežu Egipćana.

Penal seriju će otvoriti fudbaleri Senegala.

120. - Ni produžeci nisu donijeli pobjednika, meč će odlučiti penali!

116. - Odlična šansa za Egipat, Zizo je pokušao iz gužve, ali dobra odbrana golmana Senegala.

115. - Pet minuta nas dijeli pod penala.

110. - Kao da obje ekipe čekaju penale i na određenu dozu sreće, kako bi stigle do pobjede večeras.

106. - Startao je drugi produžetak finala Afričkog kupa nacija.

105. - Završen je prvi produžetak. Sve smo bliži penalima.

101. - Dieng sad glavom dobro pokušava, ali golman Egipta je večeras heroj svog tima.

100. - Hamdi je sada pokušao iz teške pozicije da pogodi, ali ništa od toga.

98. - Izmjena u Egiptu, izlazi Fati, ulazi Lašin (Lasheen).

97. - Oprezna igra sad na obje strane, pogodaka i dalje nema.

92. - Nastavljaju Senegalci s dobrom igrom večeras, ponovo imaju dobru šansu, Dieng je probio po lijevoj strani i šutirao, ali golman Egipta brani.

91. - Egipat je prvi u napadu u prvom produžetku na večerašnjoj utakmici.

90+3. - Bez golova u regularnom dijelu koji je upravo završen, meč ide u produžetke.

88. - Mane je požutio.

85. - Sve smo bliži produžecima.

80. - Golman Egipta je doživio povredu, te mu se ukazuje pomoć.

75. - Zizo je bio u odličnoj prilici, ali ostaje 0:0.

69. - Sad su zaprijetili Egipćani, glavom je pokušao Abdelmonem, ali neprecizno.

66. - Nova izmjena, kod Senegala izlazi Kujate, ulazi Pape Geje (Gueye).

65. - Ništa se zanimljivo ne dešava na terenu.

58. - Trostruka izmjena u Egiptu, izlaze Marmuš, Mohamed i Solia, ulaze Trezige (Trezeguet), Hamdi i Zizo.

56. - Definitivno je bolji tim večeras Senegal, više napadaju, prijete, promašili su i penal u prvom dijelu, ali rezultat je i dalje 0:0.

53. - Opasan napad Senegala, večeras raspoloženi Sar je probio u kazneni prostor, centrirao, loptu je zahvatio Kujate, ali je golman Egipta bio na mjestu.

52. - Nakon nekoliko obostranih pokušaja na početku drugog dijela, igra se ponovo smirila.

49. - Senegal je pokušao zabiti iz slobodnog udarca, ali je Geje loše šutirao.

47. - Oba tima su krenula agresivnije u nastavak meča.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme.

45+2. - Oprobao je svoj snažan udarac sa oko 30 metara Kujate, ali neprecizno. Prvo poluvrijeme okončano je bez pogodaka.

44. - Kulibali je sada zaradio žuti karton.

41. - Velika prilika za Salaha, ali Mendi se postavio odlično i spasio čist pogodak.

37. - Požutio je sad Fati, nakon grubog faula nad protivničkim igračem.

35. - Sar je pokušao da centrira iz dobre pozicije, ali mu lopta bježi preko noge i odlazi u gol-aut.

30. - Senegalci su zasad zaustavili Salaha. Igra se najviše između dva kaznena prostora, a osjeti se i dosta nervoze na terenu što ne čudi s obzirom na ulog.

27. - Prvi šut u okvir gola uputio je Salah tek u 27. minuti meča. Čim primi loptu oko njega se stvori nekoliko čuvara.

23. - Opet prijeti brzi i neugodni Sar, ali Egipćani otklanjaju opasnost.

19. - Ponovo prijete Senegalci, lopta se prošetala po kaznenom prostoru Egipćana, ali je niko od senegalskih napadača nije pokupio.

17. - Požutio je Mendi.

16. - Senegalci i dalje imaju dominaciju na terenu, ali za sad bez pravih prilika na stadionu Olembe, nakon promašenog prenala Manea.

11. - Zaprijetili su Senegalci preko Sara, ali ostaje 0:0. Senegal je do sad opasniji rival na terenu.

6. - Mane je promašio penal u šestoj minuti utakmice!

3. - Senegalci su prvi zaprijetili.

1. - Utakmica je počela minutom šutnje za osam navijača koji su poginuli u nedavno navijačkom stampedu u Žaundeu.

Poznati su i sastavi večerašnjih aktera:

Senegal: E. Mendi (Mendy); B. Sar (Sarr), Kulibali (Koulibaly), Dialo (Diallo), Cis (Ciss); N. Mendi (Mendi), Gana Geje (Gueye), Kujate (Kouyaté); I. Sar (Sarr), Dediju (Diedhiou) i Mane. Selektor: Aliou Sise (Cisse).

Egipat: Gabaski; Emam, Abdelmonem, El-Venš (El-Wensh), Fetouh; Elsulija (Elsulya), Elneni (Elneny), Fati (Fathi); Salah, Mostafa, Marmuš (Marmoush). Selektor: Karlos Kviroz (Carlos Queiroz).

Dobro došli na tekstualni prijenos finala Afričkog kupa nacija, između Senegala i Egipta.

Senegalci predvođeni svojom najvećom zvijezdom, Sadiom Maneom, u finale su stigli nakon pobjede nad Burkinom Faso (3:1), dok su na drugoj strani, Maneov klupski kolega iz Liverpula, Mohamed Salah, i egipatsko društvo, izbacili u polufinalu domaći tim Kameruna, i to nakon 120 minuta igre (0:0), te serije penala gdje su se bolje snašli Egipćani.

Večerašnji meč se igra na stadionu "Olembé", u glavnom gradu Kameruna, Žaundeu, od 20:00 sati.
Podsjetimo, fudbaleri Kameruna, dan ranije, zauzeli su treće mjesto na ovogodišnjem Afričkom kupu nacija na kojem su bili domaćini.

Oni su u susretu za bronzu, u Žaundeu, boljim izvođenjem penala savladali Burkinu Faso s ukupnih 8:6, a tokom utakmice su nadoknadili i zaostatak od 0:3. Burkina Faso je 20-ak minuta prije kraja vodila sa 3:0 golovima, Onane (ag) ali su Bahoken, dvostruki strijelac Abubakar (Aboubakar) uspjeli poravnati na 3:3, pa se pristupilo izvođenju penala gdje su jače nerve imali domaći igrači.