Rusija je praktički bankrotirala

.
RUSIJA bi mogla bankrotirati prije nego što uspije osvojiti Ukrajinu. Financijski problemi jednostavno napreduju brže od njene vojske. Same sankcije su još najmanji problem, jer dio njih još nije ni implementiran, a od onih koje jesu većina nije mogla vremenski imati nikakvog efekta.

Ono što ju trenutno uništava su očekivanja. Ta očekivanja su, osim s koordiniranom izolacijom Rusije, povezana i s vojnom situacijom u Ukrajini, koja se ne razvija onako kako je Putin zamišljao.

 

Tečaj nacionalne valute je pao na više od 100 rubalja za jedan dolar, izgubivši trećinu vrijednosti od početka godine. 40% deviznih rezervi Centralne banke Rusije je zamrznuto, čime je ozbiljno ograničena njena sposobnost da se bori protiv kolapsa rublja.

 

To ju je prisililo da uvodi oštre politike, poput podizanja referentne kamatne stope s 9.5% na 20%, a ministarstvo financija je propisalo izvoznim kompanijama da 80% svojih deviznih prihoda moraju automatski mijenjati za rublje.

 

Veliki dio financijskog sustava Rusije je izbačen iz SWIFT-a, globalne mreže kojom komunicira većina financijskih institucija na svijetu. To ozbiljno otežava poslovanje i trebaju se tražiti alternativni, manje sigurni kanali.

 

Moskovska burza krahirala, dionice ruskih kompanija po burzama EU i SAD-a bezvrijedne

Burza u Moskvi je ugašena već tri dana. Prije zatvaranja burzovni indeks je oštro pao zbog nagle rasprodaje. Zbog toga je donesena uredba kojom se strancima zabranjuje da prodaju dionice, što ionako ne mogu jer je burza zatvorena. Strani investitori su vlasnici od 15 do 20 bilijuna rubalja vrijednosti dionica u Rusiji, što je otprilike trećina tržišta.

 

Federacija europskih burzi vrijednosnih papira, organizacija koja okuplja sve burze u Europi (EU, UK, Švicarska i ostale države), oduzela je Moskovskoj burzi status člana promatrača. Odluka je donesena jednoglasno, a u izjavi se izražava duboka podrška narodu Ukrajine.

 

>> Moskovska burza se ne otvara već tri dana

 

Neke članice, poput Njemačke burze sa sjedištem u Frankfurtu, već su zabranile trgovanje dionicama ruskih kompanija i trgovanje investitorima iz Rusije. Osim europskih burzi, i američke su zabranile trgovanje dionicama i drugim vrijednosnim papirima ruskih kompanija te investitorima iz Rusije

 

Dionice ruskih kompanija na Londonskoj burzi su izgubile čak 98% vrijednosti. Situacija na burzi u New Yorku nije ništa bolja. Isparile su stotine milijardi dolara. Točnije, u trenutku pisanja ovog teksta nestalo je oko 570 milijardi dolara vrijednosti dionica ruskih kompanija samo na Londonskoj burzi.

 

Gazprom, Sberbank, Rosneft... situacija je sa svakom kompanijom ista, bavile se naftom ili financijama. Sberbank je izgubio 99.99% vrijednosti i trenutna cijena dionice je 0.01 dolar, tj. jedan cent. U 2022. je banka ušla s cijenom dionice od 16 dolara, a još 28.02 je bila 1.06 dolara. Trenutno je trgovanje blokirano, pa se ipak ne mogu kupovati dionice najveće ruske banke za jedan cent.

Glavna ruska banka se raspada

Europska centralna banka (ECB) je objavila da će Sberbank Europe, banka kći matičnog ruskog Sberbanka, uskoro propasti. Ruski Sberbank drži trećinu ukupne imovine svih banaka u Rusiji i njegova propast će sigurno urušiti cijeli financijski sektor u Rusiji. Kako je vlasnik Sberbanka u Rusiji državni fond koji se velikim dijelom bavi mirovinskom štednjom, domino-efektom će propasti i mirovina mnogih Rusa.

 

S druge strane, propast Sberbanka Europe ne predstavlja rizik za stabilnost financijskog sustava EU. Ne samo da europska banka kći ne predstavlja značajnu banku u EU nego je i matični Sberbank, daleko najveći u Rusiji, tek 26. najveća banka u Europi (podatak vrijedi za početak 2022.)

 

>> Propada i matični Sberbank u Rusiji, ne samo Sberbank u Europi i Hrvatskoj

 

Da bi se sačuvala stabilnost bankarskog sektora u Hrvatskoj, hrvatski Sberbank d.d. je po ultrabrzom postupku prodan Hrvatskoj poštanskoj banci. U tome je sudjelovao HNB, prema vlastitom priznanju te institucije, a kako je Hrvatska poštanska banka u vlasništvu države, sigurno se radilo o dogovoru na državnoj razini.

Rusija prestala vraćati dugove, praktički je to bankrot

Rat u Ukrajini i sankcije uvedene Centralnoj banci Rusije, tj. zamrzavanje 40% deviznih rezervi, mogli bi dovesti do toga da Rusija ne može vraćati svoje dugove. To praktički znači državni bankrot. Rusija je ustvari već prestala vraćati neke dugove, čime je praktički u bankrotu. 

 

Centralna banka Rusije je zabranila plaćanje kuponskih isplata za vlasnike obveznica. Kuponske isplate su kao kamate i izdavatelj obveznice mora na godišnjoj bazi isplaćivati vlasniku obveznice određeni postotak nominalne vrijednosti, sve do dana dospijeća obveznice, kada izdavatelj obveznice (u ovom slučaju Rusija) mora onome tko je kupio obveznicu vratiti puni iznos vrijednosti obveznice.

 

>> Rusija pred financijskim slomom. Može li je spasiti zlato?

 

Primjerice, Rusija izda obveznicu od 10.000 rubalja s kuponskim isplatama od 7.5%. To znači da će netko kupiti obveznicu od 10.000 rubalja, a prema njoj će imati pravo na godišnju isplatu od 750 rubalja. Naravno, stranci će rublje mijenjati u dolare i eure. Ako je obveznica izdana na pet godina, onda će nakon proteka tog razdoblja onaj tko ju je izdao morati vratiti dug po kojem je izdana (10.000 rubalja), a tijekom tih pet godina će vlasniku obveznice plaćati kuponsku isplatu.

 

Plaćanje tih kuponskih isplata je zaustavila Centralna banka Rusije da bi se zaustavio odljev dolara iz ruskog gospodarstva i dodatno pogoršao tečaj rublja prema dolaru. Kuponske isplate strani vlasnici dobiju u rubljima, ali onda kupuju dolare i time smanjuju količinu dolara u Rusiji, a povećavaju količinu rubalja, čime se stvara dodatni pritisak na pad vrijednosti rublja,

 

Ukratko, radi se o očajničkom potezu kojim se pokušava zaustaviti obezvrjeđenje rublja, ali istodobno je Rusija praktički prestala vraćati svoje dugove, tj. bankrotirala je. Još vraća glavni dug tj. isplaćuje dospjeli dug po dospijeću obveznica ali ne plaća kuponske isplate. Ali CDS ugovori (credit default swap), kojima se investitori osiguravaju od bankrota, pokazuju da je vjerojatnost 56 % da će Rusija prestati vraćati i glavni dug, što je najveća razina od 2008. 

 

Kreditni rejting oštro pao u status "smeća"

Kreditne rejting agencije Fitch i Moody`s su oštro smanjile kreditni rejting Rusije. Fitch s BBB+ na B-, što je spuštanje za šest pozicija, čime je investicijski rejting Rusije ušao duboko u status "smeća". Moody`s je kreditni rejting Rusije spustio s Baa3 na B3, također za šest pozicija i u status "smeća".