U Kelnu završen Samit muslimana Evrope

Muslimani u Europi imaju duboke historijske korijene te čine sastavni i neodvojivi dio evropskog kontinenta, poručeno je u zajedničkoj deklaraciji, čijom je objavom završen Samit muslimana Europe, održan u njemačkom gradu Kelnu, javlja Anadolija.

Riječ je o drugom po redu i trodnevnom samitu, koji je okupio predstavnike islamskih zajednica muslimana koji žive na tlu evropskog kontinenta, kao i predstavnike brojnih nevladinih organizacija.

Tokom samita održano je ukupno pet panela, koji su se odnosili na budućnost muslimana u Evropi, strukturalne probleme i pravne procese islamskih institucija u Evropi, negativne učinke separatističkih pokreta s religijskim referencama, islamsko vjersko obrazovanje, te strategije za negativnu percepciju islama u evropskim medijima.

U Zajedničkoj deklaraciji je, između ostalog, istaknuto da muslimani u Evropi, čiji korijeni sežu duboko u historiju, i danas čine sastavni i neodvojivi dio evropskog kontinenta. Stoga je nemoguće i neprihvatljivo da se muslimani pominju u kontekstu unutrašnjeg ili vanjskog elementa koji predstavlja prijetnju po sadašnjost ili budućnost Evrope.

Nezamislivo da se islam tretira kao sigurnosno pitanje

Naglašeno je također, kako je nezamislivo da Evropa, koja se ističe svojim zakonskim i demokratskim principima, postojanje muslimana u Evropi tretira kao sigurnosno pitanje, kao ni da ga smatra socijalnom, kulturnom i društvenom prijetnjom.

Takav stav je nespojiv s naučnom, akademskom i društvenom stvarnošću, i u suprotnosti je s razumijevanjem demokratskog društva, navodi se u deklaraciji.

Ukazano je prisutnost značajnih društveno-psiholoških faktora koji proizilaze iz netolerancije i rasističkih pristupa prema muslimanima i migrantima.

Podvučeno je kako terorističke organizacije zloupotrebljavaju islam, islamske pojmove i humanitarne vrijednosti.

"Islam je religija mira koja brani iste univerzalne vrijednosti diljem svijeta. Osim toga, pridjevi poput "njemački islam", francuski islam", "belgijski islam", "evropski islam", odnosno poimanje islama prema određenim geografskim područjima i narodima, u suprotnosti je s onim što je univerzalnost islama", istaknuto je u deklaraciji.