U Njemačkoj obavljena prva legalna žetva marihuane, cijena grama je 4.3 eura

.
ZAPOSLENICI na plantaži kanabisa u njemačkom Neumünsteru su pioniri. Oni su poželi prvu legalnu žetvu kanabisa u povijesti Savezne Republike. Kanadska tvrtka Aphria RX je na svojoj dobro čuvanoj plantaži iza zidova od armiranog betona uzgojila i pobrala oko 50 kilograma trave. Sigurnosne mjere su vrlo rigorozne jer kanabis u Njemačkoj spada pod nadležnost Zakona o opojnim sredstvima, piše DW.

Iz Neumünstera u saveznoj zemlji Schleswig-Holstein na krajnjem sjeveru Njemačke ta će roba krenuti na put prema ljekarnama u cijeloj Saveznoj Republici, a onda i do krajnjih korisnika koji kanabis koriste iz medicinskih razloga. Na primjer zbog jakih bolova, spastičari ili osobe koje pate od nedostatka apetita. U idućih dvanaest mjeseci Aphria na tržište želi isporučiti tonu kanabisa, potvrdila je kanadska firma u pismenom odgovoru na upit DW-a.

 

Od 2017. liječnici u Njemačkoj svojim pacijentima smiju propisati korištenje kanabisa u medicinske svrhe. Kako bi se zadovoljilo potrebe tržišta, Savezni njemački institut za lijekove i medicinske proizvode je ovlastio tri poduzeća za proizvodnju kanabisa, a to su Aphria, njemački start-up Demecan i još jedna kanadska firma - Aurora. No, čini se da je Aphria u znatnoj prednosti u odnosu na konkurenciju. Na upit DW-a druga dva proizvođača dala su neodređene odgovore o početku distribucije. Aurora Cannabis tvrdi da je ta kompanija u ovom trenutku zabavljena uvozom biljki iz Kanade te napominje da "procjena trenutka prve isporuke zato nije moguća". Iz Demecana kažu kako se za treći kvartal ove godine planira finaliziranje plantaže za uzgoj kanabisa i "onda nakon toga što je brže moguće ubrati prvu žetvu".

 

Problemi i komplikacije

Zapravo su sve spomenute tvrtke prvu robu trebale isporučiti već koncem 2020. No, zbog problema s distribucijom do kojih je došlo zbog pandemije koronavirusa one su morale korigirati planove. Žetva prvih 50 kilograma firme Aphria je stoga samo simbolička, kaže stručnjak za kanabis Alfredo Pascual za DW. "Što se tiče uzgoja u Njemačkoj, vidjeli smo da je bilo odgađanja. Mi uopće ne možemo sa sigurnošću reći koliko će kanabisa u idućem razdoblju biti ubrano i koliko će ga biti isporučeno", kaže Pascual. U investicijskoj kompaniji Seed Innovations on analizira upravo sektor kanabisa i napominje da sve sad ovisi o tomu koliku će količinu proizvođači doista moći isporučiti.

 

Osim tri kompanije koje su ovlaštene za proizvodnju kanabisa, i država snosi dio odgovornosti za zastoje oko početka uzgoja kanabisa u Njemačkoj. Natječaj na kojem su u travnju 2020. pobijedile kompanije Aphria, Aurora i Demecan morao je biti ponovljen zbog formalnih grešaka u proceduri, što je itekako razljutilo i ponuđače, ali i sve veći broj pacijenata.

 

Raste potražnja

"Sama činjenica da se i kod nas obavlja žetva je dobar znak. To će dovesti i do toga da se liječnici više pozabave ovom temom", kaže Jürgen Neumeyer iz strukovnog udruženja Cannabis u intervjuu za DW. Kanabis je u medicini, doduše, još uvijek tržišna niša, ali potražnja je kontinuirano rasla nakon što je legaliziran u medicinske svrhe. Zdravstveni osiguravatelji ne nude precizne podatke o količini, ali broj doza koje apoteke daju pacijentima konstantno je u porastu. Po nekim procjenama se polazi od toga da u Njemačkoj postoji i do 90.000 ljudi koji koriste kanabis u medicinske svrhe.

 

Od 2017. na tržištu je u nekoliko navrata uočena nestašica kanabisa. "Ne znam kako bi domaća proizvodnja uopće mogla spriječiti manjak ponude", kaže Neumeyer. No, on polazi od toga da će porasti potreba za uvozom kanabisa. A to potvrđuju i brojke. U 2020. godini u Njemačkoj je bilo uvezeno oko deset tona kanabisa. To je otprilike za trećinu više nego godinu dana ranije. Tri firme kojima je država dozvolila uzgoj kanabisa na temelju natječaja su dobile dozvolu da godišnje smiju požeti po 2.6 tona, ali država ih pod određenim uvjetima može ovlastiti da dodatno proizvedu još 50% te količine.

 

Dinamično tržište

Kada poduzeća jednoga dana doista budu u stanju isporučiti ugovorom definiranu žetvu, to bi moglo imati i posljedice na razvoj situacije na tržištu. S obzirom na to da je država naručitelj, država i definira cijenu po kojoj se robu distribuira apotekama. A ta cijena je trenutno 4.3 eura po gramu. To je otprilike polovica trenutne uobičajene prodajne cijene. Stephan Kramer, šef Heydaya, firme koja uvozi kanabis, polazi od toga da bi se tako mogao stvoriti pritisak na cijene na tržištu, ali ne i dramatično utjecati na njihovu razinu. "Cijene će biti korigirane u idućih 12 do 18 mjeseci, i to prema dolje, gram bi mogao koštati oko sedam eura", piše Kramer u odgovoru na upit DW-a.

 

Analitičar Pascual također očekuje razvoj po pitanu cijene: "Ako stvarno četvrtinu tržišta bude činio kanabis iz njemačkog uzgoja, onda je to relevantan faktor." Pritisak na cijene nastaje i zbog toga što sve više firmi uvozi kanabis u Njemačku.

 

Plantaža kanabisa "Made in Germany"

"Kanabis koji je proizveden u inozemstvu je jednostavno jeftiniji", kaže Kramer. I zato se on sa svojom tvrtkom Heyday okrenuo kanabisu iz Portugala. I nije usamljen: više sunca za biljke konoplje, niži troškovi rada, manje strogi sigurnosni standardi - sve su to razlozi zbog kojih se i druge firme okreću inozemstvu.

 

"Sve dok se kanabis u Njemačkoj bude smio proizvoditi samo u bunkeru, postojat će i zemlje u kojima će on biti znatno jeftiniji", tvrdi Pascual i dodaje kako ima smisla da se jedan dio distributivnog lanca nalazi u Njemačkoj, ali naš sugovornik napominje da bi se u samoj Njemačkoj više trebalo fokusirati na produkciju ekstrakta cannabisa. I njegov poslodavac, dodaje Pascual, također investira u ekstrakte "Made in Germany".

 

Od sve intenzivnije tržišne utakmice na koncu bi mogli prije svega profitirati pacijenti. Sudeći po navodima zdravstvenog osiguranja Techniker Krankenkasse, terapija kanabisom mjesečno može koštati između 200 i 2200 eura. U otprilike 40% zahtjeva osiguranja ne žele preuzeti troškove kanabis-terapije. A upravo tim ljudima bi se doslovno mogla isplatiti bitka oko razine tržišnih cijena, odnosno njihov pad.