Telefonski razgovor između predsjednika SAD Donalda Trampa i prvog čovjeka Rusije Vladimira Putina završen je, javili su ruski državni mediji.
Dvojica čelnika razgovarala su više od dva sata, a Putin je razgovor opisao kao „informativan, iskren i vrlo koristan“, prenosi RIA Novosti.
Prekid vatre
TASS također navodi da je Putin tokom razgovora "iznio svoj stav o prekidu vatre".
Putin se, navodno, zahvalio Trampu na njegovoj ulozi u ponovnom pokretanju direktnih pregovora između Moskve i Kijeva.
Prema navodima državnih medija, Moskva je izrazila spremnost na rad na memorandumu s Ukrajinom koji bi uključivao prekid vatre.
Putin je navodno izjavio da su "općenito na dobrom putu", ali je ponovio kako će obje strane morati pristati na kompromise.
- Primirje u Ukrajini na određeno vrijeme moguće je ako se postignu odgovarajući dogovori - navodno je izjavio ruski predsjednik Vladimir Putin.
Mirovni sporazum
Tass prenosi da je Putin rekao kako je Rusija spremna s Kijevom raditi na memorandumu o budućem mirovnom sporazumu. Isti medij također izvještava da je Donald Trump tokom razgovora poručio kako Rusija navodno podržava mirno rješenje sukoba – uprkos činjenici da je upravo Moskva jednostrano pokrenula invaziju i na mirovne pregovore u petak poslala delegacije nižeg nivoa sastavljene od mlađih političara.
Prema izvještaju agencije IFX, Putin je rekao da "treba ukloniti temeljne uzroke sukoba".