Petnaestostruki prvaci Evrope odmjerili su snage s Ferencvarošom u Budimpešti u subotu, nakon što su ovog ljeta kod kuće već igrali protiv Alkorona i Leganesa, te protiv Fiorentine u Austriji prošlog vikenda.
Nakon mini-turneje po Srednjoj Evropi, Real Madrid se vraća u Španiju gdje će igrati protiv novog prvoligaša Deportiva, a pripreme završavaju u Njemačkoj protiv Šalkea 16. augusta. Nova sezona La Lige počinje sedmicu kasnije.
Predsezona je važan dio rasporeda svakog kluba, a ovog ljeta u Madridu ima još veću težinu jer novi trener Hoze Murinjo (Jose Mourinho) nastoji procijeniti i upoznati ekipu uoči početka prvenstva.
Murinjo, koji se vratio u Madrid nakon 13 godina, iskoristit će ove pripremne utakmice za procjenu igračkog kadra, uigravanje svog stila igre, kao i za podizanje fizičke spreme, izvještava Sport Illustrated.
Predsezona u velikim, modernim klubovima ujedno je i komercijalna prilika, pa mnogi od vodećih evropskih klubova koriste ljeto za daleka putovanja u sklopu unosnih prekookeanskih turneja.
Ljubitelji fudbala u Americi navikli su da Real Madrid provodi ljeta u Sjedinjenim Američkim Državama. Naime, u osam od posljednjih deset predsezona do 2026. godine, Madriđani su igrali utakmice u SAD-u.
Zapravo, jedina ljeta kada su preskočili SAD bila su 2020. i 2021, tokom pandemije koronavirusa.
Ova godina, stoga, donosi značajnu promjenu.
Svih pet pripremnih utakmica igra se u Evropi, jer je Real Madrid odlučio odustati od turneje izvan kontinenta, dok je klupski trenažni centar izabran za glavnu bazu tokom predsezone.
List AS prenosi da je razlog za otkazivanje puta u Sjedinjene Američke Države ove godine povezan s utjecajem ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva, budući da je velika većina Murinjovih prvotimaca tokom juna i jula nastupala na turniru širom Sjeverne Amerike.
Daleka putovanja tokom predsezone otkazana su kako bi se igračima obezbijedio lakši raspored nakon ljetnih napora. Zbog toga su igrači koji su učestvovali na Svjetskom prvenstvu dobili produženi odmor, a njihov povratak na treninge odvija se postepeno, u zavisnosti od toga dokle je njihova reprezentacija stigla na turniru.
Foto: Real Madrid