Iako se kalendarski bliži kraj zime, meteorolozi podsjećaju da ovakva zahlađenja u martu i aprilu nisu neuobičajena
Kraj marta u Bosni i Hercegovini donosi naglu promjenu vremena i povratak zimskih uslova. Kako navodi BHMETEO.ba, u periodu između 26. i 31. marta očekuje se izraženo zahlađenje praćeno obilnijim padavinama.
Prognozira se kiša, ali i snijeg koji bi se mogao spustiti sve do nizinskih predjela, najprije u Krajini, gdje se prema trenutnim prognozama očekuju i najveće količine padavina.
U brdsko-planinskim dijelovima zemlje, posebno u Krajini, moguće su značajne snježne padavine, a procjene govore da bi na ovim lokacijama moglo pasti i do jednog metra snijega.
Iako se kalendarski bliži kraj zime, meteorolozi podsjećaju da ovakva zahlađenja u martu i aprilu nisu neuobičajena. Nakon toplijih februarskih dana, ovakvi vremenski scenariji postali su česta pojava posljednjih godina.
Ova promjena vremena još jednom potvrđuje da se stabilno proljetno vrijeme u Bosni i Hercegovini ne može očekivati prije maja.
Foto: Ilustracija/Screenshot