Iran demantuje američkog potpredsjednika: Nismo pregovarali o nuklearnom programu

Potpredsjednik SAD-a JD Vance tvrdio je da je Iran pristao pozvati nuklearne inspektore u Iran kako bi vršili nadzor nad njegovim nuklearnim kapacitetima

Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Irana Esmaeil Baghaei izjavio je za službenu novinsku agenciju IRNA da Teheran nije pregovarao o svom nuklearnom programu te da nije prihvatio nikakve nove obaveze u nedjeljnim razgovorima sa Sjedinjenim Američkim Državama u Švicarskoj, prenosi Index.hr.

Podsjećamo, potpredsjednik SAD-a JD Vance tvrdio je da je Iran pristao pozvati nuklearne inspektore u Iran kako bi vršili nadzor nad njegovim nuklearnim kapacitetima.

- Iranci su pristali ponovo pozvati inspektore IAEA-e. Ovo je velik korak za američki narod i prvi korak prema potpunoj denuklearizaciji, odnosno konačnom završetku iranskog programa nuklearnog oružja, rekao je Vance novinarima, dodajući da očekuje da će se "to dogoditi već ove sedmice".

Ipak, Baghaei je sada izjavio da će se iranska interakcija s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) nastaviti u skladu s važećim procedurama, uz odobrenje iranskog parlamenta i odluke Vrhovnog vijeća nacionalne sigurnosti.