Kada da očekujemo prvi snijeg u BiH, koliko će ga biti i gdje najviše

 

Na temelju trenutnog razvoja globalnog vremenskog fenomena “La Niña” u Pacifiku, prognoze upućuju na promjene u vremenskim uvjetima koji će oblikovati nadolazeću zimu

 

Prema prognozi ECMWF-a za zimu, u razdoblju od novembra do januara očekuje se ispodprosječna razina snijega u Evropi, a Severe Weather predviđa više toplote.

Podsjetimo, jučer je bio prvi dan jeseni. Klimatološki, u to godišnje doba već smo ušli. Iako proteklih godina volimo govoriti o rekordima i ekstremno vrućem ljetu, u BiH u kontekstu 2025. godine ne možemo govoriti na taj način. Bilo je prodora vrućine, ali ni blizu onome kako smo ih osjetili prošle, 2024., ili pretprošle, 2023. godine.

Ljeto je iza nas, stigla je jesen
Kako ljeto ostavljamo iza sebe, već se komentira dolazak hladnijeg razdoblja i pitanje hoćemo li konačno imati vrijeme primjereno godišnjem dobu i kakva je vremenska prognoza za naredna godišnja doba.

Bakir Krajinović, meteorolog u Federalnom hidrometeorološkom zavodu, nedavno je za Faktor komentarisao kakva nas jesen čeka. Hladnije vrijeme već polako stiže, a jesen će biti slična onoj prošle godine.

“Temperature će biti iznadprosječno visoke tokom sva tri mjeseca jeseni, a posebno se ta pozitivna odstupanja očekuju u novembru, kada su na sjeveru BiH moguća odstupanja i do tri stepena. Očekuje se manje padavina nego što je uobičajeno za to razdoblje godine.

Međutim, jesen je poznata po tome da su moguće veće količine padavina u kraćem razdoblju, pa treba biti spreman.

To potvrđuju i rekordi za jesenska tri mjeseca i maksimalne dnevne vrijednosti kiše u Mostaru. Tako je 26. septembra 2010. u gradu na Neretvi izmjereno 127 litara kiše, za oktobar je izmjereno 120,5 litara 5. oktobra 2015., a što se tiče novembra, u tom gradu je rekord 134 litre kiše koja je pala prvog tog mjeseca 1955.”, podsjetio je Krajinović.

Prognoza za zimu
U svijetu se, pak, više govori o zimi nego o jeseni, s obzirom na to da se oglasio Evropski centar za srednjoročne prognoze vremena (ECMWF).

“Pojedinačna prognoza za novembar pokazuje uglavnom ispodprosječne snježne padavine širom Evrope. Određen potencijal za više snijega vidi se nad Skandinavijom, ali i tamo je ograničen na viša područja.

Prognoza snježnih padavina za decembar pokazuje manjak snijega na većem dijelu kontinenta. Više padavina očekuje se na centralnom Balkanu, u najjužnijem dijelu Velike Britanije i na manjem području Skandinavije. Januar donosi poboljšan potencijal za snježne padavine na većem dijelu kontinenta. Riječ je o anomaliji visokog pritiska na sjeveru, koja donosi hladniji zrak u Evropu.

Povećan potencijal snježnih padavina očekuje se u Velikoj Britaniji i centralnim dijelovima kontinenta. Prema prognozi ECMWF-a za zimu 2025./2026., u razdoblju od novembra do januara očekuje se ispodprosječna razina snježnih padavina u Evropi.”

Uticaj “La Niña”
Na temelju trenutnog razvoja globalnog vremenskog fenomena “La Niña” u Pacifiku, prognoze upućuju na promjene u vremenskim uvjetima koji će oblikovati nadolazeću zimu.

Severe Weather koristi i dugoročni sistem prognoziranja UKMO zajedno s ECMWF-om. Razvio ga je Meteorološki ured Ujedinjenog Kraljevstva, koji mu je dao inicijale (UKMO). Gledajući sezonski prosjek za Evropu, može se vidjeti još jedna slaba prognoza snježnih padavina, puno lošija od one koju predviđa ECMWF.

Za veći dio kontinenta predviđa se manje snježnih padavina nego inače, osim za pojedine sjeverne dijelove. Međutim, uspoređujući prognozu već nekoliko godina, postoji tendencija (pristrasnost modela) prikazivanja manjeg broja snježnih padavina.

Prognoza za novembar pokazuje ispodprosječni potencijal snijega u većem dijelu Evrope. Ponovo se predviđa više snježnih padavina u sjevernim dijelovima, baš kao u prognozi ECMWF-a, ali ovdje su one još ograničenije nadmorskom visinom, što ukazuje na topao mjesec.

Prognoza snježnih padavina za decembar ne pokazuje značajnije poboljšanje osim uobičajenih viših nadmorskih visina sjevernih dijelova. Ostatak kontinenta pokazuje znatno manje snježnih padavina za taj mjesec.

Snijeg na sjeveru
Za januar se ne predviđaju veće promjene na cijelom kontinentu. Kao što prognoza pokazuje, potencijal za snježne padavine postoji samo u sjevernim dijelovima. Sveukupno, ovaj model pokazuje prilično blagu zimu nad Evropom – navodi se.

Obje ove „suprotstavljene“ prognoze pokazuju kako ni meteorolozi danas ne mogu dati neku ujednačenu prognozu koja bi nam dala smjer za buduće razdoblje, prenosi Večernji list BiH.