Federalni hidrometeorološki zavod Bosne i Hercegovine (FHMZ) izdao je narandžasto upozorenje zbog očekivanih obilnijih pljuskova praćenih grmljavinom na širem području Bosne i Hercegovine.
Upozorenje je na snazi od 29. augusta 2025. u 17:00 sati do 30. augusta 2025. u 20:00 sati.
Očekivane količine padavina
Prema prognozama meteorologa, u kraćem vremenskom periodu može pasti od 15 do 30 litara kiše po metru kvadratnom, dok se na području Hercegovine očekuju i obilnije količine – do 60 litara.
Mogući problemi i posljedice
FHMZ upozorava da bi jači pljuskovi mogli izazvati plavljenje imovine i saobraćajne infrastrukture, te prouzrokovati poteškoće u snabdijevanju električnom energijom, vodom i komunikacijama. Mogući su i otežani uslovi na cestama, pa se vozačima savjetuje dodatni oprez.
Preporuke građanima
Prema smjernicama Svjetske meteorološke organizacije (WMO), građani se pozivaju da budu spremni zaštititi sebe i svoju imovinu, te da prate zvanične izvore informacija.
“Za sve dodatne informacije obratite se nadležnim institucijama”, poručuju iz FHMZ-a.