“Nemojte se iznenaditi”: Nedim Sladić detaljno prognozirao šta nas čeka u augustu i septembru

 

Bosnu i Hercegovinu očekuje nastavak natprosječno toplog vremena, a ozbiljnijeg pada temperatura neće biti najmanje do sredine augusta, upozorio je meteorolog Nedim Sladić. Iako će tokom vikenda stići kratkotrajno osvježenje, ono neće biti dovoljno da ublaži dugotrajnu sušu niti popravi hidrološku situaciju.

 

Gostujući u emisiji BHT1 Uživo, Sladić je pojasnio da će zahlađenje koje se očekuje oko 8. augusta biti osjetnije u Bosni nego u Hercegovini.

“Temperature će u Bosni pasti za pet do sedam stepeni, dok će u Hercegovini biti niže tek jedan do tri stepena, pa će promjena vremena tamo biti gotovo neprimjetna”, rekao je Sladić.

Tokom prolaska oslabljenog hladnog fronta očekuje se nešto više vlage u atmosferi, uz mogućnost lokalnih pljuskova, prvenstveno u planinskim predjelima sjeverozapadne, centralne i istočne Bosne.

Međutim, naglašava da takve padavine neće riješiti problem dugotrajne suše.

“Svaki jači pljusak koji padne u kratkom vremenskom periodu može napraviti više štete nego koristi jer je tlo u velikom dijelu zemlje izrazito isušeno i tvrdo”, upozorio je.

Novi val vrućina odmah nakon vikenda

Nakon kratkog osvježenja, nad ovim dijelom Evrope ponovo će ojačati polje visokog zračnog pritiska koje će omogućiti priliv veoma toplog zraka sa sjevera Afrike.

To znači da će se temperature u Bosni ponovo kretati iznad 32 stepena Celzijusa, dok će u Hercegovini prelaziti 37 stepeni.

“Vreli dani nastavljaju se najmanje narednih desetak dana. Ozbiljnije promjene vremena ne očekujemo barem do 15. augusta”, kazao je Sladić.

Dodao je da će i tokom vikenda dnevne temperature u Bosni biti bliže 30 nego 25 stepeni, što potvrđuje da značajnijeg osvježenja za sada nema.

Mostar obara temperaturne rekorde

Posebno je izdvojio situaciju u Hercegovini, gdje se bilježe ekstremno visoke temperature.

Prema njegovim riječima, Mostar je osmi uzastopni dan zabilježio temperaturu od 40 i više stepeni Celzijusa, što predstavlja najduži takav niz od 2005. godine, a vrlo je izvjesno da će potrajati još nekoliko dana.

Sladić ističe da trenutne prognoze ne ukazuju na promjene koje bi u drugoj polovini augusta značajnije ublažile sušu ili vratile temperature na prosjek za ovo doba godine.

Nakon suše prijete obilne padavine

Govoreći o vremenskim prilikama u Evropi, Sladić je podsjetio da se veliki dio kontinenta mjesecima suočava s izraženom sušom i dugotrajnim toplotnim valovima.

Naveo je da pojedini dijelovi Velike Britanije više od 50 dana nisu imali mjerljive padavine, dok su Francuska, Austrija i zemlje Beneluksa među područjima koja su najviše pogođena sušom.

“Francuska je imala područja u kojima je toplotni val trajao gotovo 40 dana bez prekida”, rekao je.

Prema njegovim riječima, ovakve vremenske prilike rezultat su kombinacije izrazito toplog mora, isušene podloge i dugotrajnog utjecaja visokog zračnog pritiska koji sprečava razvoj oblačnosti.

Iako je još rano za pouzdane prognoze za jesen, Sladić smatra da bi se ljetni uslovi mogli zadržati i tokom prve polovine septembra, uz mogućnost da temperature i tada prelaze 30, pa čak i 35 stepeni Celzijusa.

Istovremeno upozorava da nakon dugotrajne suše može uslijediti nagla promjena vremenskih prilika.

“Ne bih se iznenadio da nakon ovako ekstremne suše vrlo brzo uđemo u period intenzivnih padavina, kada bi poplave mogle postati ozbiljan rizik”, poručio je Sladić.

https://www.youtube.com/watch?v=Rer5X1CNYeE

 

 

FOTO: FB