Tiha poskupljenja namirnica

asd
Cijene osnovnih životnih namirnica u Bosni i Hercegovini vrtoglavo su porasle u posljednjih nekoliko mjeseci što za građane u situaciji pandemije predstavlja dodatan udar.

Prema podacima Agencije za statistiku prosječna neto plata za januar iznosila je blizu 960 KM, a potrošačka korpa 2.000. Računica je jasna, građani jedva spajaju kraj sa krajem.

Sarajevske pijace poluprazne. Dijelom zbog korone, ali i poskupljenja, kupci se radije odlučuju za tržne centre, zbog akcija koje centri sporadično nude:

Nekada se kupovalo u vrećama, danas na komad. Pojedini prozvodi poskupili su i do 30 posto, kažu nam prodavači na sarajevskoj pijaci.

Podaci Agencije za statistiku kažu, u odnosu na prethodnu godinu značajno su poskupili osnovni prehrambeni artikli.
 
Na prvom mjestu ulje, za 18,6 posto u odnosu na januar prošle godine, a tu su i brašno, šećer, riža, jaja. Blagi pad mlijeka i mesa, osim piletine. No ovo su tek osnovni artikli.

Ne možete posmatrati samo osnovne artikle. Što se tiče ukupnog poskupljenja, odgovorno tvrdim da su od oktobra cijene otišle preko 20 posto. Pogledajte samo gorivo, negdje ljetos, 1.60 sada preko 2.10 KM.

Sve ove komunalije koje su privatizovane su poskupile, a sada se govori da će poskupiti i struja. Sve je to uticalo i na trgovine od kojih su mnoge morale zatvoriti vrata, jer ne mogu živjeti samo od osnovnih artikala. Ljudi malo kupuju”, kaže Bogadan Marjanović, predsjednik Asocijacije trgovaca Banjaluka.

Da cijene rastu bilježi i Savez samostalnih sindikata BiH, prema kojima građani za osnovne životne namirnice moraju izdvojiti gotovo 200 konvertibilnih maraka više u odnosu na kraj 2020. godine

Sindikalna potrošačka korpa u januru ove godine iznosila je oko 2.000 KM prosječna plata od 960 KM što ne može pokriti ni polovinu potrošačke korpe.

Uvoz ulja je uglavnom iz Mađarske i Srbije, aktuelna cijena uljarica nalazi se na rekordno visokoj razini. Šećer je skuplji u nabavi za 40 KM po toni. Cijena po toni pšenice koja dolazi uglavnom iz Hrvatske i Srbije porasla je za 60 evra.
 
Vlade mogu propisati mjeru neposredne kontrole cijena ili zadržavanje cijena, ali samo i isključivo pod uslovom da su se stekli razlozi, pojašnjeno je iz ministarstva.

Sličan odgovor i iz resornog ministarstva u Republici Srpskoj. Analitičari upozoravaju da dugoročne mjere podrazmijevaju ozbiljan pristup razvoja domaće prozivodnje.

Onda ćemo dobiti naše domaće namirnice malo jeftinije nego što su u Evropi. Sada su naše namirnice skuplje nego što su u Njemačkoj – upozorava Marin Bago iz Udruge Futura Mostar.

Kako je potvrđeno u resornim ministarstvima Republike Srpske i Federacje bBiH, naredenih dana inspekcije će pojačati nadzor opravdanosti visine marže u cijenama osnovnih životnih namirnica.