Norveška policija smatra da je eksplozija u Ambasadi SAD u Oslu bila teroristički napad

U eksploziji, koja se dogodila u ranim jutarnjim satima, zgrada ambasade pretrpjela je manju materijalnu štetu, dok prema dosadašnjim informacijama niko nije povrijeđen

Norveška policija saopćila je da bi eksplozija koja se tokom noći dogodila u blizini američke ambasade u Oslu mogla imati elemente terorističkog čina, iako ta mogućnost još nije potvrđena.

U eksploziji, koja se dogodila u ranim jutarnjim satima, zgrada ambasade pretrpjela je manju materijalnu štetu, dok prema dosadašnjim informacijama niko nije povrijeđen.

Šef zajedničke policijske istražne i obavještajne jedinice Frode Larsen izjavio je za norveški javni servis NRK da je jedna od radnih hipoteza da se radi o terorističkom napadu, ali da istražitelji još nisu sigurni u to. Naglasio je da policija razmatra i druge moguće uzroke incidenta.

Norveške vlasti potvrdile su da su u stalnom kontaktu s američkim diplomatama, dok je istraga o događaju i dalje u toku.

Michael Dellemyr, koji rukovodi policijskom intervencijom, rekao je da se eksplozija dogodila na javnom ulazu u zgradu ambasade. Policija je uputila i apel građanima koji su možda vidjeli ili čuli nešto u vezi s incidentom da se jave nadležnim službama.

Norveške vlasti su ovaj događaj ocijenile neprihvatljivim, dok je ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide naglasio da je sigurnost diplomatskih misija od izuzetnog značaja.

Foto: X